niedziela, 7 października 2018

Słodycze odpustowe jako element dziedzictwa kulinarnego Śląska

Dziedzictwo kulinarne jest zjawiskiem bardzo złożonym, zawierającym wiele różnorodnych egzemplifikacji, odnoszących się do spuścizny kulinarnej przodków, a więc do szeroko rozumianego pożywienia wcześniejszych pokoleń, sposobów jego pozyskiwania, konserwowania itp. W każdym prawie narodzie, regionie, a nawet w poszczególnych rodzinach można mówić o dziedzictwie kulinarnym – dziedzictwie, które miało i ma nadal wpływ na kształtowanie się współczesnych kuchni, tak w wymiarze zbiorowym, wspólnotowym, jak również indywidualnym. 

Przedmiotem refleksji są charakterystyczne słodycze, o nieraz dziwnie brzmiących nazwach, sprzedawane podczas odpustów parafialnych na Górnym Śląsku, które stanowią jeden z wyróżniających elementów dziedzictwa kulinarnego tego regionu.

Artykuł można przeczytać w: „Zeszyty Naukowe Turystyka i Rekreacja” 2018, nr 1, s. 211-226.

O powstającym leksykonie dziedzictwa kulinarnego Śląska

Na Śląsku język oraz kuchnia są podstawowymi wyróżnikami śląskiej grupy etnicznej, wyznacznikami tożsamości kulturowej oraz znakiem kulturowej identyfikacji. Wobec powyższego zrodził się pomysł, by na kulinaria spojrzeć z dwóch perspektyw: kulturowej i językoznawczej. Będący w trakcie opracowania, leksykon kulinariów śląskich ma gromadzić w jednym miejscu nazwy potraw, nie tylko te funkcjonujące do dziś i utrwalone w powszechnej świadomości Ślązaków, ale także ma archiwizować słownictwo kulinarne odchodzące w zapomnienie, pokazując je w ścisłym powiązaniu z kulturą regionu.

Materiały o leksykonie można przeczytać w: „Studia Śląskie” 2017 (t. 81), s. 217-231.