poniedziałek, 15 sierpnia 2016

Kulinaria w przestrzeni miasta. Nowe trendy, nowe potrzeby mieszkańców

Przedmiotem artykułu są trendy kulinarne, jakie można zaobserwować w przestrzeniach polskich miast w ostatnich kilku latach. Są wśród zarówno praktyki na nowo odkryte, bezpośrednio odwołujące się do dziedzictwa kulturowego (kulinarnego) konkretnego obszaru, jak i takie, o których jest „głośno” od niedawna. Do charakterystycznych mód kulinarnych należy: wzrost zainteresowania zakupami na targach i jarmarkach oferujących ekologiczną żywność (biobazary) oraz produkty tradycyjne; coraz większa popularność ulicznego jedzenia (tu również: festiwale i pikniki street food), organizowanie spotkań typu „śniadanie na trawie”.
 
 
Artykuł można przeczytać w: „Studia Etnologiczne i Antropologiczne”, t. 15, red. G. Odoj, M. Szalbot, Katowice 2015, s. 48-64.

Turystyka miejsc pamięci – zwrot ku lokalności



Przedmiotem artykułu jest zjawisko podróżowania do miejsc pamięci ze szczególnym uwzględnieniem ich lokalnego charakteru. Za przykład do omówienia wybrano miejsca pamięci bezpośrednio związane z grupą zawodową górników, a dokładnie poświęcone ofiarom tragicznych wydarzeń w kopalniach. W ostatnich kilku latach wzrasta wśród turystów zainteresowanie górniczymi miejscami pamięci, co ma bezpośredni związek z funkcjonowaniem ścieżki turystyczno-krajoznawczej „Śladami ofiar górniczego trudu”, która powstała z inicjatywy członków Koła Kolarskiego „Sokół” Oddziału PTTK Radlin.
Słowa klucze: turystyka, miejsce pamięci, górnictwo, tragiczne wydarzenie 


Artykuł można przeczytać w: Filozoficzne i społeczne aspekty sportu i turystyki, red. nauk. J. Kosiewicz, E. Małolepszy, T. Drozdek-Małolepsza, Częstochowa 2016, s. 253-264.