czwartek, 10 sierpnia 2017

„Z ekologią za pan brat”. Turystyka kulturowo-przyrodnicza na przykładzie parafialnego ogrodu botanicznego w Bujakowie (województwo śląskie)

Turystyka przyrodnicza przybiera różnorodne formy. Może zachęcać do podejmowania specjalistycznych wypraw w najdalsze zakątki świata, by poznawać naturę w jej czystej, nienaruszonej jeszcze postaci; albo proponować eksplorowanie najbliższego środowiska przyrodniczego, często marginalizowanego i niedocenianego, a które – jak się najczęściej okazuje – również ma wiele do zaoferowania. Przedmiotem niniejszego opracowania jest parafialny ogród botaniczny znajdujący się w jednej z miejscowości w województwie śląskim – Bujakowie (dzielnicy Mikołowa). Bezpośrednio z funkcjonowaniem ogrodu związane jest ustanowienie w 2000 roku w Bujakowie sanktuarium Matki Bożej Bujakowskiej – Patronki Środowiska Naturalnego. Dla mieszkańców miejscowości i okolic ogród pełni ważne funkcje (rekreacyjną, edukacyjną, ludyczną, kulturotwórczą), jest również rozpoznawalnym miejscem w turystyce przyrodniczej na obszarze województwa śląskiego.

Zapraszam do lektury artykułu.


sobota, 5 sierpnia 2017

Kulturowo-językowy obraz Śląska


Zaprezentowane w niniejszym tomie kulturowo-językowe rozważania o Śląsku utwierdzają w przekonaniu, że region ten wciąż nie do końca jest odkryty, że można o nim mówić w wielu kontekstach, odwołując się do czasów minionych, jak i uwzględniając współczesność. Śląsk przeobraża się nieustannie, a wraz z nim spuścizna wcześniejszych pokoleń. 

Redaktorki książki: Dorota Świtała-Trybek i Lidia Przymuszała mają nadzieję, iż lektura poszczególnych artykułów stanie się okazją do podjęcia dalszej naukowej dyskusji na temat Śląska, śląskości i Ślązaków. 

Książkę można nabyć w Wydawnictwie Uniwersytetu Opolskiego: